Kampania społeczna „Palenie jest słabe”, czyli dlaczego warto pozbyć się swojego nałogu

Czy wiesz, że w Polsce każdego dnia około 500 dzieci rozpoczyna palenie papierosów, a 19% nastolatków w wieku 13-15 lat jest już nałogowymi palaczami? Z tym niezwykle groźnym zjawiskiem wśród osób młodych zamierzają walczyć organizatorzy kampanii społecznej „Palenie jest słabe”.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś rzucić palenie, to wiesz doskonale, że nie jest to prosta sprawa. Oczywiście są w naszym społeczeństwie osoby, które potrafią pozbyć się swojego nałogu „z dnia na dzień”, ale są one raczej rzadkością i swoistym „marginesem” współczesnego społeczeństwa. Nadal pokutuje u nas bowiem przeświadczenie, że palenie papierosów dodaje nam uroku, zapewnia chwilowy spokój, ukojenie nerwów i mnóstwo innych rzeczy. Czy tak jest w rzeczywistości?

Niestety nie! Autorzy kampanii społecznej „Palenie jest słabe” obalili pięć najbardziej znanych mitów na temat palenia papierosów. Oto one:

Palę, bo jestem wolnyNic bardziej błędnego. Nie można mówić o wolności będąc uzależnionym. Palacze często mówią: ,,Mogę rzucić w każdej chwili”. Nałóg wciąga coraz bardziej z każdym kolejnym wypalonym papierosem. Palacz często nie zdaje sobie sprawy z tego, że to nałóg sprawuje nad nim kontrolę a nie on nad nałogiem.
Papieros łagodzi stresNikotyna pobudza, a nie uspokaja. Odczucie relaksu po zapaleniu jest spowodowane zaspokojeniem głodu nikotynowego. To właśnie ten głód sprawia, że sytuacja staje się bardziej stresująca niż jest w rzeczywistości.
Slimy i mentole mniej szkodząTyp papierosów nie ma wpływu na ich szkodliwość, wszystkie szkodzą w tym samym stopniu.
Palenie sprzyja odchudzaniuPalenie jedynie odciąga uwagę od poczucia głodu, człowiek jest zdeterminowany najpierw zapalić, a potem zaspokoić głód. Zła dieta i toksyny zawarte w dymie tytoniowym sprzyjają tylko otyłości brzusznej, a nie odchudzaniu.
Nie palę, więc dym tytoniowy mi nie szkodziDym ulatniający się z zapalonego papierosa jest znacznie bardziej szkodliwy niż ten wdychany przez palacza. Wdycha go palacz i Ty, więc oboje możecie zachorować na choroby odtytoniowe.

Sami widzicie – palenie papierosów nie daje Wam kompletnie NICZEGO! Nałóg kosztuje Was naprawdę sporo pieniędzy i zdrowia, którego nie można w żaden sposób przeliczyć na „szeleszczące walory NBP”. Organizatorzy akcji „Palenie jest słabe” postanowili jednak bliżej przyjrzeć się kwestii czysto finansowej związanej z paleniem. Oto efekt ich kalkulacji:

Średnia cena za paczkę papierosów to 10 złotych. Jeśli wypalasz 10 papierosów dziennie, to płacisz 5 złotych za swoją chorobę.
Gdybyś odkładał taką sumę przez jakiś czas, byłoby Cię stać na kilka fajnych rzeczy, na które pewnie nie możesz sobie teraz pozwolić? Zdajesz sobie sprawę, że…

  • 4 miesiące niepalenia to smartfon.
  • po 6 miesiącach masz już całą kwotę na zakup tabletu.
  • po 15 miesiącach stać Cię na nowiutkiego notebooka!

Jeśli kwestie finansowe i zdrowotne nie przemawiają do Ciebie, to sprawdź co mówią na temat papierosów gwiazdy polskiego sportu i show biznesu…

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top