Jak nauczyciel, to tylko kobieta!

„Metro”: Przeciętny polski nauczyciel to kobieta z wyższym wykształceniem, nieco po 40. – wynika z raportu Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Nauczycielska profesja wciąż jest jedną z najbardziej sfeminizowanych: ponad 80 proc. to kobiety. Pod tym względem wyróżniają się tylko województwa podkarpackie i lubuskie, gdzie uczący mężczyźni stanowią 23 proc. Prawie 40 proc. nauczycieli jest w wieku 37-47, ale niektórzy uczą po przejściu na emeryturę – donosi dziennik. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku aż 863 nauczycieli to osoby powyżej 70. roku życia. Najstarszym nauczyciel miał aż 89 lat.

97 proc. nauczycieli ma wyższe wykształcenie, a ponad 3,8 tys. tytuł doktora lub doktora habilitowanego (najczęściej są to nauczyciele języka polskiego, historii i języka angielskiego). Najbardziej brakuje specjalistów w nauczaniu plastyki, techniki, muzyki oraz wychowania do życia w rodzinie, z kolei nadmiar nauczycieli obserwujemy z zakresu informatyki, kształcenia zintegrowanego i języka polskiego.

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top