Czy odrabianie za kogoś lekcji jest nieetyczne?

Diana Drozda, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, założyła dzięki 40 tys. zł unijnej dotacji portal internetowy Korker.pl który odrabia za uczniów lekcje. Pieniądze przyznała jej Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zwróciło się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, by skontrolował, na jakiej podstawie „tak wątpliwe etycznie przedsięwzięcie jest finansowane z unijnych środków”. – Trudno zaakceptować fakt, że instytucja, która ma doradzać i weryfikować pomysły osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą, w oczywisty sposób pomija w projekcie etykę w prowadzeniu biznesu – mówił Piotr Popa, zastępca dyrektora biura ministra w MRR.

WUP w Krakowie zarzuca SARR, że przyznając dotację Korkerowi.pl, pominęła całkowicie kwestie etyczne działalności starającej się o dotację, które nie powinny budzić wątpliwości. „SARR nie dołożyła należytej staranności w procesie udzielania wsparcia uczestniczce projektu oraz przyznania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej”. W związku z tym sądecka agencja ma zwrócić 40 tys. zł do WUP. SARR jednak pieniędzy zwracać nie zamierza. – Zarzuty w stosunku do nas są bezpodstawne. Wiąże nas umowa z WUP, w której nie ma wzmianki o etyce, a jedynie o zgodności z prawem unijnym i polskim – przekonuje Ludomir Krawiński, prezes SARR.

W odpowiedzi na zarzuty urzędu pracy agencja powołuje się na opinię psychologów, pedagogów i informatyków, którzy mówią o pozytywnych skutkach istnienia takiego portalu jak Korker.pl.

– Wszyscy eksperci, do których się zwracaliśmy, stwierdzili zgodnie, że taki portal nie wyrządza żadnej szkody i jest wręcz pożądany – twierdzi prezes Krawiński. – Założenie portalu jest takie, że uczeń wraz z odpowiedzią otrzymuje jego wyjaśnienie i w ten sposób się uczy – dodaje. Taka nauka według prezesa nie budzi żadnych wątpliwości etycznych. Dlatego SARR napisała odwołanie od decyzji WUP. Jeśli nie odniesie to skutku, zamierza skierować sprawę do sądu.

W ciągu półtora miesiąca działalności Korker.pl odrobił zadania domowe na zlecenie ponad 250 uczniów. Dla portalu pracuje już 216 korepetytorów.

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top