Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas zbliżających się ferii zimowych? Co zrobić, żeby wspólne rodzinne wyjazdy obyły się bez nieszczęśliwych wypadków? Skorzystaj z rad ekspertów programu edukacyjnego „Bezpieczeństwo dla wszystkich”. Szczegóły poniżej i w załączonej informacji prasowej. Serwis zdjęciowy do bezpłatnego wykorzystania.

Statystyki Policji informują, że w okresie ubiegłorocznych ferii zimowych miało miejsce mniej wypadków, niż w 2008 roku. W 2009 roku doszło do 3892 wypadków, w wyniku których zginęło 399 osób, a 5009 zostało rannych. Spadek tragicznych statystyk, to nie tylko zasługa policjantów ruchu drogowego, czuwających na drogach w całym kraju. Wielką rolę odgrywa przewidywanie zagrożeń, a także przypomnienie, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wspólne wyjazdy samochodem

Wybierając się w dłuższą podróż, warto sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. Każdy pasażer powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa – zmniejszają one o 45% ryzyko śmiertelnego wypadku. Jeżeli twoje dziecko jest w wieku od 3 do 12 lat, a jego wzrost nie przekroczył 150cm, musi być przewożone w specjalnym foteliku lub siedzisku ochronnym, posiadającym atest. Fotelik, wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, najlepiej zamocować na tylnym, środkowym siedzeniu. Jednoczesne użycie pasów i fotelika zmniejsza niebezpieczeństwo urazu o 30%. Podróżując do miejscowości położonych w górach, dobrze jest wyposażyć samochód w przeciwpoślizgowe łańcuchy na koła, które pomagają poruszać się po drogach pokrytych śniegiem lub lodem. Warto mieć na uwadze, aby dostosować prędkość pojazdu do aktualnie panujących warunków i sytuacji na drodze – mówi Ida Leśnikowska – Matusiak z Instytutu Transportu Samochodowego, ekspert programu „Bezpieczeństwo dla wszystkich”. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną – jednak musi się mieścić w jej granicach – dodaje.

Dziecko na zimowisku

Wysyłając dziecko na zimowisko, dobrze jest upewnić się, czy organizator posiada zezwolenie na prowadzenie pobytu w oferowanym miejscu i czy zapewni najmłodszym opiekę medyczną. Zimowisko powinno być zarejestrowane we właściwym dla miejsca pobytu Kuratorium Oświaty, które sprawdzi, czy wypoczynek dzieci odbywa się prawidłowo i bezpiecznie. Zarówno rodzice, jak i organizator wyjazdu, powinni poprosić policję lub Inspekcję Transportu Drogowego o kontrolę autokaru przewożącego dzieci i młodzież na zimowisko – mówi Leśnikowska – Matusiak. Funkcjonariusze sprawdzą stan techniczny pojazdu, a także czas pracy i trzeźwość kierowców. Wystarczy powiadomić odpowiednie służby, co najmniej na kilka dni przed planowaną podróżą. Bardzo ważne jest, aby na czas pobytu dziecko posiadało kartkę, na której zapisane będą numery telefonów, pod które można dzwonić w razie potrzeby, informacje na co dziecko jest uczulone oraz jakie przyjmuje lekarstwa. Rodzice powinni być w stałym kontakcie ze swoimi dziećmi. Wysłanie pociech na zimowisko nie zwalnia opiekunów z obowiązku dbania o ich bezpieczeństwo – mówi Leśnikowska – Matusiak.

Zima w mieście

Dzieci, które będą spędzały tegoroczne ferie w mieście należy szczególnie uczulić na zagrożenia związane ze spędzaniem wolnego czasu poza domem. Miejsca zabaw powinny być odpowiednio oddalone od jakiegokolwiek ruchu pojazdów, dlatego najmłodszym nie wolno zjeżdżać na sankach, ani bawić się śniegiem w pobliżu jezdni – mówi Leśnikowska – Matusiak. Dzieci mogą nieświadomie znaleźć się na zaśnieżonej lub oblodzonej ulicy, a w takich warunkach auta mogą łatwo wpaść w poślizg i nie zdążyć bezpiecznie zahamować. Pociechy, które będą uczestniczyć w półkoloniach, zajęciach organizowanych w szkołach, świetlicach czy domach kultury należy odpowiednio przygotować do samotnej podróży. Najmłodsi powinni być ubrani, w miarę możliwości, w jasną odzież oraz nosić odblaski, które poprawiają ich widoczność. Elementy odblaskowe pozwolą kierowcy zauważyć pociechę już z odległości 150m, a nie dopiero 30m, co ma miejsce w przypadku braku takich naszywek. Dzieci muszą zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę. Złe warunki pogodowe pogarszają widoczność kierowców, a oblodzona lub ośnieżona nawierzchnia wydłuża drogę hamowania pojazdów.

Zabawa w domu

Jeżeli pogoda za oknem nie sprzyja zabawie, nie oznacza to, że dziecko musi się nudzić. Na stronie internetowej http://bezpieczenstwo.renault.pl znajduje się bezpłatny program multimedialny „Bezpieczeństwo dla Wszystkich”. Bogaty w wiele ciekawostek, quizów i testów interaktywny program zapewni dziecku nie tylko rozrywkę, ale także nauczy je najważniejszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wolny czas można również wykorzystać na wzięcie udziału w konkursie literackim „Kosmiczne historie”. Wystarczy wymyślić i opisać historię ufoludka Woosha – maskotki programu „Bezpieczeństwo dla wszystkich” Renault. Dlaczego Woosh przyleciał na Ziemię, co wcześniej robił na swojej planecie, jakie były koleje jego losów, jakie ma zainteresowania – to pytania, na które dzieciaki powinny odpowiedzieć w swoich opowiadaniach. Najciekawsze przygody zostaną zilustrowane i zamieszczone na stronie internetowej programu oraz na łamach pism młodzieżowych Victor Junior i Kumpel. W konkursie, który zakończy się 7 lutego, do wygrania będą także ciekawe nagrody. Szczegóły na stronie http://bezpieczenstwo.renault.pl

Marcin Pera

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top