Fakty i Mity: obalamy mity i pokazujemy fakty, czyli jak naprawdę wygląda praca polskiego nauczyciela?

Wiele osób uważa, że praca nauczyciela to czysta przyjemność – 50 dni urlopu wypoczynkowego, wysokie zarobki, stabilność zatrudnienia, osiemnastogodzinny wymiar czasu pracy i brak jakichkolwiek nadgodzin. Brzmi bardzo kusząco, prawda? Prawda na temat nauczycielskiej profesji jest jednak zdecydowanie inna…

Mit nr 1: Nauczyciel pracuje raptem kilka godzin dziennie

Instytut Badań Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej w czerwcu 2013 roku przedstawił szczegółowy raport poświęcony pracy nauczyciela w Polsce. Dzisiaj nikt już o nim głośno nie wspomina, gdyż wyniki badań zszokowały przedstawicieli MEN, mediów oraz wszystkie osoby, które głośno krytykowały pracę polskich nauczycieli i ich wymiar czasu pracy.

Obalamy mity: statystyczny nauczyciel poświęca na swoją pracę 46 godzin tygodniowo. Szok? Nie powinniście być zdziwieni, gdyż nauczyciel, w ramach tych godzin, realizuje pensum dydaktyczne, spotyka się z rodzicami, bierze udział w wycieczkach szkolnych. Musi także znaleźć czas na poprawianie klasówek/sprawdzianów, etc. Nadal uważacie, że nauczyciele pracują 18 godzin tygodniowo?

Mit nr 2: Nauczyciel ma wysokie zarobki

Wiele osób twierdzi, że nauczyciele w Polsce to jedna z najlepiej zarabiających grup zawodowych. Czy tak jest w rzeczywistości? Obalmy kolejny mit:

  • stażysta – 2265 zł brutto;
  • nauczyciel kontraktowy – 2331 zł brutto;
  • nauczyciel mianowany – 2647 zł brutto;
  • nauczyciel dyplomowany – 3109 zł brutto.

Czy to liczby, które przyprawiają Was o zawrót głowy i zazdrość? Polscy nauczyciele są jednymi z najgorzej opłacanych w całej Europie – jedynie bułgarscy i rumuńscy pedagodzy otrzymują niższe wypłaty.

Mit nr 3: Nauczyciel ma dwa miesiące urlopu wypoczynkowego

Jakim wymiarem urlopu dysponuje przeciętny Polski nauczyciel zatrudniony w oparciu o Kartę Nauczyciela? Dwa miesiące letnich wakacji oraz dwa tygodnie ferii zimowych, co daje łącznie 50 dni urlopu wypoczynkowego. Należy jednak odliczyć od tego 7 dni roboczych, w czasie których nauczyciel musi być gotowy do pracy na wezwanie dyrektora oraz jest zobligowany do prac organizacyjnych oraz wzięcia udziału w radach pedagogicznych. Zostają 43 dni urlopu wypoczynkowego, czyli 17 dni więcej od przeciętnego pracownika z innej branży.

Ważne: urlop nauczycielski może być wykorzystany tylko i wyłącznie w czasie ferii zimowych i wakacji letnich.

Mit nr 4: Nauczyciela nie można zwolnić z pracy

Codziennie słyszymy, że zwolnienie nauczyciela mianowanego jest praktycznie niemożliwe. Wystarczy jednak, że otrzyma negatywną ocenę pracy i już żegna się ze swoją pracą, z której podobno nie może być zwolniony.

Prawdą jednak jest, że redukcje szkolnych etatów najczęściej dotykają pedagogów z najmniejszym stażem pracy oraz tych, którzy zatrudnieni są na umowach cywilno-prawnych – a tych w szkołach niestety nie brakuje.

Stabilność zatrudnienia wśród nauczycieli to zatem zwykły mit.

Mit nr 5: Nauczyciel nie ma nadgodzin i nie musi pracować po godzinach w domu

Wróćcie do mitu numer 1 i jeszcze raz go przeczytajcie. Prawda niestety jest bardzo brutalna – większość swojej pracy nauczyciele muszą realizować w domach. Szkoły bardzo często nie dysponują bowiem odpowiednią ilością komputerów, z których mogą swobodnie korzystać nauczyciele, więc logicznym jest, że dodatkowe obowiązki muszą wypełniać w „domowym zaciszu”, ku wątpliwej uciesze własnych rodzin.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki badania IBE MEN z 2013 roku, to okaże się, że przeciętny nauczyciel „spędza w pracy” aż 6 ponadwymiarowych godzin, czyli przypomina pracownika międzynarodowej korporacji.

Nadal uważacie, że praca nauczyciela to czysta przyjemność i z nieukrywaną radością zajęlibyście się edukowaniem złotej polskiej młodzieży, która nie widzi nic zdrożnego we włożeniu śmietnika na nauczycielską głowę?

About The Author

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top